Nadpotliwość stóp.

”Jak daleko stopy poniosą…”
18 lipca 2016
Kobiety stosują to, by uwolnić się od cery tłustej.
11 października 2016

 

Pocenie się to konieczność życiowa, gdyż utrzymuje równowagę wewnętrzną organizmu regulując temperaturę ciała oraz usuwając z organizmu toksyny. Jednak można spotkać się z nadmiernym wydzielaniem potu, czyli hiperhydrozą. Jest to następstwo nadaktywności gruczołów potowych, którą można podzielić ze względu na lokalizację na:

  • miejscową– dotyczy ona najczęściej stóp, dłoni oraz pach, czasem twarzy. Okolice te są stale wilgotne utrudniając tym czynności życia codziennego.
  • uogólnioną-pojawia się na całym ciele. Występuje znacznie rzadziej niż miejscowa. Zazwyczaj towarzyszy stanom chorobowym i znika wraz z ich leczeniem.

Najczęstsze przyczyny nadpotliwości to braki minerałów w organizmie, wysiłek fizyczny, stres, emocje, tekstylia z włókien nieprzewiewnych, sztucznych zakładane na stopy, brak odpowiedniej higieny, okres dojrzewania,  klimakterium, nieprzewiewne obuwie z tworzyw sztucznych bądź gumowe, używki np. kawa, papierosy oraz infekcje wirusowe i  bakteryjne, zatrucia, a nawet niektóre nowotwory.

Nadmierna potliwość wywołana czynnikami fizycznymi nie jest groźna dla życia lecz jest to duży problem natury estetycznej, a także może wpływać na stan psychiczny. Jednak przewlekła nadpotliwość stóp niesie za sobą też inne konsekwencje. Otóż organizm,  broni się przed nadmierną utratą płynów pobudzając warstwę rogową stóp do ciągłego i wzmożonego wzrostu. Skóra staje się w tym obrębie grubsza oraz żółtawo-czerwona. Natomiast naskórek zmacerowany jest rozkładany przez wszechobecne bakterie flory człowieka.

Jednak naskórek nadmiernie zrogowaciały i poddany penetracji potu poddaje się maceracji w głębszych warstwach skóry- nie tych, które leżą na zewnątrz. U osób starszych w szczególności tych, którzy chorują na choroby przemiany materii głęboka maceracja może być punktem wyjścia dla ran z trudem gojących się. Ponadto istnieje zwiększone ryzyko infekcji grzybiczej. W przypadku nadpotliwości stóp paznokcie również ulegają rozmiękczeniu.

W przypadku nadmiernej potliwości stóp należy pamiętać o poprawnej higienie i pielęgnacji domowej oraz o stosowaniu skarpet i butów z tworzyw naturalnych i przewiewnych. Warto mieć obuwie zamienne na czas schnięcia pierwotnej pary. Natomiast w  gabinecie rehabilitacyjnym, można skorzystać z zabiegów jonoforezy.

Produkty polecane w przypadku nadpotliwości stóp do kupienia w gabinePotliwość stóp zdjęcie.

  • Aloe First- sok aloesowy z ekstraktami z ziół
  • Miąższ aloesowy i minerały do stosowania wewnętrznego z firmy Forever Living Products

 

 

Dodaj komentarz